Хирошима

Два часа с Шинкансена и няколко спирки с туристическото автобусче и кацнахме точно пред Атомния купол.

Малко факти за Хирошима:
– Първият успешен тест на атомна бомба американците правят в пустинята на 16 юли 1945г. По-малко от месец по-късно (на 6 август 1945г в 8:15 сутринта) американският бомбардировач “Енола Гей” пуска първата атомна бомба над град с около 350 000 души население. Преди войната Хирошима е проспериращ японски град.
– Възможните цели са уж внимателно подбрани по различни критерии, и накрая остават Хирошима, Кокура, Ниигата и Нагасаки. От 4-те града единствено в Хирошима няма място, където държат вражески пленници (т.е. американци…)
– По-скоро мит, отколкото факт, но е разпространена версията, че първоначално бомбата е трябвало да падне над Киото (старата столица със стотици храмове и сгради с културно-историческо знение), но американският генерал, който трябвало да одобри това, бил ходил на меден месец в Киото и много му харесало. И затова избрали Хирошима.
– Атомната бомба причинява смърта на общо около 140 000 души до края на декември 1945г, когато нивата на радиация се нормализират. Различни са сведенията за починалите, от някои не е останала и следа…а и за мен “оцелелите”, които умират след ден-два в следствие на жестоките си рани не са никак “оцелели”). Изложени на въздействието от взрива и радицията са още стотици хиляди, някои от тях страдат от последствията и до днес.
– Името на бомбата е “Малкото момче”.
– Бомбата е взривена във въздуха на 600м от земята, унищожавайки всичко в 2км радиус от хипоцентъра. В момента на взрива температурата в хипоцентъра надвишава 1млн. градуса по Целзий и генерира оргомна огнена топка. Една секунда след детонацията тази топка достига максималния си диаметър от 280 метра, като се създава и оргомно налягане от няколко стотин хиляди атмосфери. Налягането 500 метра от хипоцентъра е 19 тона на кв.м. – сградите се сриват, а човешки тела литват във въздуха.
– Каквото не е унищожено от взривната вълна е довършено от избухналите пожари.
– Малко преди взрива е имало сирена за бомбена атака, която се отменя и хората излизат по улиците и започват деня си.
– Много ученици са били мобилизирани да разчистват останки от разрушени сгради точно в радиуса на взрива. Повечето от тях не са идентифицирани, но сред руините са намерени много лични предмети (кутии за обяд, части от дрехи, обувки…) разпознати от техни близки, които сега са изложени в музея.
– Дръвче бонсай, посадено през 1626г. оцелява атомната бомбардировка и в момента се намира в музей в САЩ.
– Олендърът е символ на Хирошима, защото е първото нещо, което цъфти след екслпозията.
– Само 13г след като градът е превърнат в пепел, в Хирошима се провежда Експо, което да покаже на света реконструкцията на града, индустрията и туристическите му атракции. През 1958г. Хирошима надминава икономическия си разтеж от преди войната. А сега помислете си колко години вече в София копаят едно метро….

 

IMG_3187

“Атомният купол” – единствената разпознаваема сграда, останала след атомната бомбардировка (защото взривът е практически над нея). Преди това е била административна изложбена зала, проектирана от чешки архитект.

IMG_3189

В момента е част от културното наследство на ЮНЕСКО

IMG_3197

IMG_3208

снимки на сградата от преди войната и непосредствено след бомбената атака

IMG_3192

IMG_3203

IMG_3248

напук на всичко, наоколо се строи

IMG_3213

беше пълно с ученически групи

IMG_3212

 

IMG_3239

Музеят и заобикалящия “Парк на Мира”

IMG_3219

IMG_3222

“Пламъкът на мира” гори от 1964г в памент на жертвите и ще бъде загасен само когато всички ядрени оръжия на Земята бъдат унищожени.

IMG_3230

IMG_3233

как са изглеждали “оцелелите” в деня на взрива

IMG_3236

тук се разплаках…това е колелото на 3-годишно момченце, което спокойно си го кара навън, когато бомбата избухва. Баща му го погребва заедно с любимото му колело, но години по-късно го изравя и дарява на музея…

IMG_3238

Книга за мнения. С разкривен детски почерк пише “МРАЗЯ БОМБИТЕ”

IMG_3247

Паметник на загиналите деца. Садако Сасаки е момиче, което “оцелява” бомбардировката и последвалия “черен дъжд”, но през 1955 развива тежка левкемия (в следствие на радиацията) и лекарите й дават максимум година живот. В болницата научава за легендата, че ако сгънеш 1000 хартиени жерава ти се изпълнява едно желание…Садако умира, но хиляди продължават да сгъват хартиени жерави в нейна чест и в молитва за мир…

IMG_3243

хартиените жерави, които са толкова много, че старите се рециклират в картички, които могат да се изпратят с послание за мир

IMG_3249

Хирошима днес, неразличим от всеки друг японски град

IMG_3252

Японски ученици пеят песен и поставят хартиени жерави, вместо цветя, пред Паметника на загиналите деца:

Leave a Reply